JAK SE VYRÁBÍ MURÁNSKÉ SKLO A MURRINA?

 

Muránské sklo je díky svojí kráse, tvárnosti a jemnosti vhodné pro různé metody uměleckého zpracování. V současnosti jsou používané tři různé techniky:

 

1. Murrina - Millefiori

Výroba skla Murrina – Millefiori tzv. tisíc květů. Je nejnáročnější a nejpracnější technikou. Murrina (millefiori) tyčinky jsou při výrobě řezané na malé kousky (tzv. millefiori korálky) a následně uložené do měděného rámku, kde vytvoří mozaiku různých tvarů a barev. Tato kompozice je vyráběná ručně, jednotlivé dílky Murrina - Millefiori jsou vkládány postupně do rámu tak, aby dohromady tvořily požadovaný tvar či design.

Tato drobná a pečlivá práce však není vhodná pro každého. Řemeslník, který dílky sestavuje, musí být trpělivý a mít velkou představivost – jen tak dokáže kombinovat širokou škálu barev Murrina skla a tvořit tak vždy nové a zajímavé modely šperků.

Dalším krokem při výrobě je vypékání rámů v pecích. Rámečky pečlivě vyskládané skleněnými korálky jsou uloženy do speciálních nádob, které jsou taveny v pecích zpravidla jednu celou noc. Skla jsou potom jednotlivě ručně leštěny a ztenčovány, přesně na míru plánovaného šperku. Během další hodiny přesné ruční práce, tak vzniká sklo, které je pak ozdobou originálních náhrdelníků, hodinek, klíčenek i další bižutérie.

Právě kombinace nejkvalitnějšího skla, dokonalého řemeslného zpracování a fantazie sklářských mistrů dává pak vzniknout pravým šperkům z Murrina – Millefiori skla.

 

2. Glass sheet

Technika Glass sheet je nejnovější a nejmodernější technikou. Plát muránského skla je pokladen a dozdoben plátky stříbra 925, zlata 24 kt nebo například kousky barevného skla v kontrastní barvě. Tvorba takovéto kompozice vyžaduje mnoho představivosti a mistrům zabere i několik hodin velice jemné práce. Po celou dobu je nutné nejen maximální soustředění umělce, ale také inovativní tvůrčí myšlení, díky němuž mohou vznikat neotřelé kombinace barev i vzorů. Na ozdobený první plát je poté umístěn druhý plát muránského skla (prakticky stejně jako při tvorbě sendviče). Poté se dá vše vypékat do velké sklářské pece po celou noc. Vypečené sklo je pak připravené pro další tvorbu – skláři z něj vyřezávají rozličné tvary i objekty – opět zpravidla ručně. Tento typ skla je vhodný zejména pro výrobu talířů, rámů, bižuterie, přívěsků, klíčenek, ale i dalších objektů.

 

3. Lampwork

Nejstarší technikou používanou na ostrově Murrano je Lampwork. Tvoří se mícháním různých typů skla, které mezi sebou vytváří kouzelné barevné přechody a kombinace. Pro práci s takovýmto sklem používají skláři plamen, který je zapálený celý den a dosahuje stabilní teploty (900 ̊C). Díky tomu může sklář jednotlivé materiály na sebe plynule navazovat a kombinovat tak typy i barvy skla podle své fantazie.

Při této technice skláři používají barevné i čiré skleněné tyče, které navzájem taví a spékají. Používají tak nejen sklo z Murrina, ale také zlato, stříbro, avanturín a další vzácné materiály. Tato technika je nejsložitější ze všech tří používaných. Její umění se v rodinách dědí z otce na syna už stovky let. Najít dnes mladé dědice řemesla, kteří by byli ochotní pokračovat v rodinné tradici, není vůbec lehké. I zde je totiž nutná nejen fantazie a originalita, ale také trpělivost, zručnost a přesnost. Typické výrobky techniky lampwork jsou perly, prsteny, přívěsky, náhrdelníky a další bižuterie.